• Post category:Bramy

Budując dom, chcemy, by był funkcjonalny i wygodny. Jednym z czynników poprawiających komfort życia jest posiadanie garażu. Skoro tak, to pozostaje kwestia wyboru właściwej bramy garażowej z której będziemy zadowoleni.

Oferta rynkowa bram garażowych powinna zadowolić każdego, nie mniej jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na segmentowe bramy garażowe. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami izolacyjnymi, dużym wyborem wzorów i kolorów, a także komfortem obsługi.

Bez względu na to, jaką bramę wybierzemy, przed zamówieniem warto uwzględnić pewne kwestie, dzięki którym uniknie się dodatkowych kosztów i komplikacji podczas montażu.

Decydujące znaczenie ma wymiar światła otworu wjazdowego, szerokość i wysokość uwzględniona do wykończonej posadzki.

Ważna jest wysokość nadproża, czyli miejsca od krańca górnego otworu wjazdowego do sufitu, która powinna mieć przynajmniej 120 mm (dla bram o szerokości do 3000 mm) lub 210 mm (dla bram szerszych) aby swobodnie obsługiwać bramę zarówno ręcznie jak i z napędem.

Istotna jest szerokość węgarków, czyli miejsca od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu. W tym przypadku szerokość minimum 100 mm.

Długość garażu (głębokość) ma szczególne znaczenie przy bramach automatycznych i powinna wynosić 3250 mm.

Warto zwrócić uwagę czy na wysokości prowadnic nie znajdują się żadne elementy uniemożliwiające montaż bramy czyli rury, belki konstrukcyjne, drzwi i okna umieszczone na wysokości prowadnic.

Bezpieczeństwo- czy brama posiada na całym obwodzie zabezpieczenie przed zgnieceniem, przytrzaśnięciem i przycięciem? Czy płyta bramy jest zabezpieczona przed niekontrolowanym opadnięciem?Czy w przypadku bram zautomatyzowanych zachowana jest maksymalna siła zamykania zgodnie z normą EN 13241-1.Te a także wiele innych koniecznych zabezpieczeń posiadają tylko markowe bramy doświadczonych producentów.

Walory użytkowe są bardzo ważne, ale nie wolno zapominać o kwestiach estetycznych. Brama garażowa powinna być dopasowana do stylu architektonicznego domu, jak i kolorystyki stolarki, elewacji oraz dachówek.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny, jednak nie ona powinna być czynnikiem decydującym przy zamawianiu bramy garażowej. Ważniejsza jest trwałość i niezawodność, komfort użytkowania, energooszczędność oraz wygląd.