• Post category:Okna

Przygotowanie otworu do bramy segmentowej

Prawidłowe osadzenie bramy segmentowej w garażu można by porównać do tzw. białego montażu w łazience. Pomieszczenie powinno być całkowicie wykończone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ściany i sufit mają być otynkowane i pomalowane a ostateczna posadzka z ewentualną glazurą już wykonana. Przy tynkowaniu węgarków i nadproża należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie pionu i wspólnej płaszczyzny wewnętrznej .Powierzchnia ta nie może być przesunięta w stosunku do siebie,nadproże nie może być wybrzuszone ani wklęsłe. Posadzka otworu musi zachować poziom. Od punktu progowego czyli styku uszczelki dolnego panelu z podłogą (bramy segmentowe górne nie posiadają profilu progowego) posiadać przełamanie i odpowiedni spad w kierunku zewnętrznym (szczegóły w danych montażowych).

Dla bramy sterowanej elektrycznie należy odpowiednio wcześniej ułożyć okablowanie zasilające i sterujące. Odpowiedniej długości kable najlepiej z naddatkiem powinny być umieszczone w pobliżu miejsca instalacji głowicy napędu,szczegóły w danych montażowych.

Należy też zwrócić uwagę na usytuowanie przełączników światła lub gniazdek na węgarkach (nie mogą znajdować się zbyt blisko otworu bo przykryte zostaną ościeżnicą). Również lampy,kable czy rury w miejscu planowanego usytuowania konstrukcji bramy mogą z nią kolidować. Jeżeli nasz garaż jest dopiero na etapie projektowania warto przyjrzeć się czy problemem dla prowadnic podsufitowych bramy nie będą drzwi i okna na bocznych ścianach (zwłaszcza w niższych garażach ). Także komin „wchodzący” w światło zabudowy na szerokości czy też belki stropowe zaniżających światło zabudowy na wysokości mogą ograniczyć wybór wielkości bramy segmentowej.

Jak uniknąć problemów ?

Właściwie przygotowane pomieszczenie dla bramy jest tu kluczowe.Uchroni nas przed wieloma problemami począwszy od kłopotu z doborem bramy o interesującej nas wielkości a skończywszy na komplikacjach z montażem często powodujących podniesienie jego kosztu.

Wymagania dla każdego rodzaju konstrukcji i tzw. prowadzenia bramy można znaleźć w odpowiednim dla danej bramy folderze „Dane montażowe” .Warto tam zajrzeć przed przygotowaniem otworu dla bramy. W razie pytań i wątpliwości służymy doradztwem i pomocą .

Zobacz dane montażowe bram segmentowych